Mgr. Oto Žarnay

Mgr. Oto Žarnay (* 18. marec 1969, Košice) je slovenský učiteľ, protikorupčný aktivista a politik. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, kam kandidoval za hnutie OĽaNO. Vo februári 2017 z poslaneckého klubu OĽaNO vystúpil a koncom roka stál pri zrode novej politickej strany SPOLU – občianska demokracia.

Zamestnanie

Oto Žarnay vyštudoval odbor slovenský jazyk – občianska náuka. Pracoval ako pomocný vychovávateľ v ústave pre telesne postihnutú mládež, stredoškolský učiteľ a jazykový redaktor.

Upozornenie na korupciu

Žarnay pracoval 17 rokov ako učiteľ na Obchodnej akadémii, Polárna 1 v Košiciach. Zároveň bol predsedom rady školy. Upozornil, že škola platí viac než 500 € mesačne za externé právne služby. Nebola mu poskytnutá dostatočná odpoveď, na aké právne úkony boli náklady vynaložené. Podľa kontroly Útvaru hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja škola na právne úkony použila neefektívne celkom 12 000 €. Po medializovaní kauzy bol prepustený. O miesto prišiel v máji 2013 „z organizačných dôvodov“. Riaditeľ školy odmietol súvis výpovede s kauzou, dôvodom mal byť znížený počet študentov na škole. Právničke zmluva vypršala a nebola predĺžená.

V marci 2014 podal vo veci trestné oznámenie spolu s poslancom Jánom Mičovským. V júli 2014 poslal otvorený list predsedovi vlády Robertovi Ficovi, v ktorom poukázal na túto korupčnú kauzu a žiadal ho o zaujatie stanoviska. Predseda vlády postúpil jeho podnet NAKA.

Osobnú podporu Žarnayovi prišla na súd v septembri 2014 vyjadriť aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. „Toto nie je lokálny prípad jedného učiteľa, ale ukazuje, že systém korupcie a moci sa tu môže vysporiadať s akýmkoľvek poctivým človekom, ktorý bráni verejný záujem a prostriedky. Môže dokonca zabezpečiť, aby tento človek nielen stratil prácu, ale ani si ju nenašiel následne, čo je do neba volajúca drzosť. Občania by mali tento prípad veľmi pozorne sledovať,“ poznamenala. Žarnay si až do 1. septembra 2014 nemohol nájsť pracovné miesto. Od tohto dátumu pracoval ako jazykový redaktor v košickom denníku. Záujem o osobné stretnutie so Žarnayom a zriaďovateľom školy vyjadril vtedajší minister školstva Peter Pellegrini (SMER-SD).

Vo februári 2016 mu dal za pravdu aj Najvyšší kontrolný úrad. NKÚ našiel aj ďalšie pochybenia. Podľa hovorkyne NKÚ: „Kontrolóri NKÚ zistili viaceré pochybenia vo verejnom obstarávaní, pričom sporné poskytnutie právnych služieb škole sa ukázalo ako nepotrebné.“ Žarnay sa so svojím zamestnávateľom ďalej súdi o neplatnosť výpovede. Riaditeľ OA Polárna ho zažaloval za poškodenie jeho dobrého mena a mena školy, ale napokon svoju žalobu pod ťarchou argumentov advokáta D. Lipšica, ktorý zatupoval učiteľa O. Žarnaya, stiahol.

Za svoje protikorupčné aktivity dostal ocenenie Biela vrana za rok 2013.

Politické pôsobenie

Komunálna politika

Od roku 2014 do roku 2018 pôsobil ako člen Mestského zastupiteľstva v Košiciach, kde kandidoval ako nezávislý.

Voľby do Europarlamentu

V roku 2014 bol nominovaný na kandidáta strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pre voľby do Európskeho parlamentu. Kandidoval na 3. mieste kandidátky. So ziskom 6 430 preferenčných hlasov sa umiestnil na 5. mieste v rámci strany. Do Europarlamentu nebol zvolený.

Parlamentné pôsobenie

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 kandidoval na 5. mieste kandidátky OĽaNO, so ziskom 31 337 preferenčných hlasov sa prekrúžkoval na mandátové 6. miesto. V Národnej rade SR pôsobí ako člen Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Vo februári 2017 z poslaneckého kľubu OĽaNO-NOVA odišiel spolu s kolegyňou Vierou Dubačovou.

Strana SPOLU

Spolu s ďalšími doteraz nezaradenými poslancami sa v apríli 2017 spojili do novej strany. Stranu založili Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Katarína Macháčková, Simona Petrík, Viera Dubačová a Oto Žarnay. Iniciátori strany zároveň zverejnili svoju výzvu Vráťme Slovensko ľuďom. Strana SPOLU – občianska demokracia bola zaregistrovaná v januári 2018.

Na ustanovujúcom sneme strany, ktorý sa konal 14. apríla 2018 v Poprade, bol Žarnay zvolený za predsedu Etickej komisie strany.